Convocation 2019 Award Winners
Overseers Excellence in Research Prize & Medal
Mengchu Zhou
Electrical and Computer Engineering
Promotion to Distinguished Professor
Burt Kimmelman
Humanities
Lou Kondic
Mathematical Sciences
Leonid Tsybeskov
Electrical and Computer Engineering
Promotion to Professor
Reza Curtmola
Computer Science
Anthony Schuman
COAD
Zhi Wei
Computer Science
Chase Wu
Computer Sience
Promotion to Associate Professor with Tenure
Shawn Chester
Mechanical & Industrial Engineering
Eon Soo Lee
Mechanical & Industrial Engineering
Joyoung Lee
Civil and Environmental Engineering
Promotion to Associate Professor
Bin Chen
Physics
Tenure
Jacob Chakareski
Informatics
David Bader
Computer Science
Hyojin Kim
COAD
Omowunmi Sadik
Chemistry and Environmental Science
Promotion to Senior University Lecturer
Mirium Ascarelli
Humanities
Dr. Theresa Hunt
Humanities
Dr. Balraj Subra Mani
Mechanical & Industrial Engineering
Marc Sequeira
Informatics
Master Teachers
Maurie Cohen
Humanities
Neil Maher
History
Constance A. Murray Diversity Award
Eliza Michalopoulou
Mathematical Sciences
Excellence in Teaching Awards
- Excellence in Lower Division Undergraduate Instruction by Tenured/Tenure Track Faculty:
Megan O’Neill, Humanities
- Excellence in Upper Division Undergraduate Instruction by Tenured/Tenure Track Faculty :
Simon Garnier, Biology
- Excellence in Graduate Instruction by Tenured/Tenure Track Faculty:
Xiaobo Li, Biomedical Engineering
- Excellence in Lower Division Instruction by a University Lecturer, Senior University Lecturer and/or Program Directors:
Caroline DeVan, Biology
- Excellence in Upper Division Instruction by a University Lecturer, Senior University Lecturer and/or Program Directors:
Jose Casal, MTSM
- Excellence in Instruction by an Adjunct Faculty:
Lucas Dorazio, Chemical and Materials Engineering
- Excellence in Instruction by Teaching Assistants:
Callie Crawford, Biology
- Excellence in Innovative Teaching:
J. Britt Holbrook, Humanities
- Outstanding Contribution to Teaching at NJIT by Non-Instructional Staff:
Michael Kehoe, COAD
Presidential Leadership Awards
Jacob Ponulak (undergraduate)
YWCC, Information Technology
Suchandra Das (graduate)
NCE, Mechanical Engineering
Excellence in Research from Schools & Colleges
Dr. Xinyue Ye, Ying Wu College of Computing
Dr. Shawn Chester, Newark College of Engineering
Dr. Neil Maher, College of Science and Liberal Arts
Dr. Raja Roy, Martin Tuchman School of Management
Associate Professor Andrzej Zarzycki, Hillier College of Architecture and Design